Hızlı Erişim +90535 393 6495

Rusya

RUSYA

Rusya veya resmî adıyla Rusya Federasyonu, kuzey Avrasya'da bir ülkedir. Yönetim şekli federal yarı başkanlık tipi cumhuriyettir.

BaşkentMoskova 

Alan17.100.000 km²

Telefon kodu+7

Para birimiRus Rublesi

Nüfus144,5 milyon (2017) 

KıtaAvrupaAsya

Tarihi 3 ile 8. yüzyıllar arasında Doğu Slavları ile başlayan Rusya, 9. yüzyılda Varegler tarafından kurulan Orta Çağ Kiev Rus Devleti ile resmen kuruldu. 988 yılında Bizans İmparatorluğu’nun dini Ortodoks Hristiyanlığı kabul edildi ve Bizans ve Slav kültürleri sentezi başladı. Daha sonra topraklarının çoğunluğu Moğollar tarafından istila edilen Kiev Knezliği, bir süre tekrar bağımsızlıklarını ilan ederek Moskova Knezliği’ni kurdu.

Topraklarını giderek genişleten knezlik, önce çarlığa daha sonra imparatorluğa geçti. Rusya İmparatorluğu tarihin en büyük imparatorluklarından biri olarak tarihe geçti 1917 yılında çıkan Rus Devrimi’nden sonra imparatorluk yerini Vladimir Lenin önderliğinde Sovyetler Birliği’ne bıraktı. 1991 yılına süren Sovyetler Birliği 1991 yılında tamamen dağıldı. Rusya Federasyonu 1991 yılında kuruldu.

Federal yarı başkanlık tipi cumhuriyet rejimiyle yönetilen Rusya, 146,5 milyon nüfusa sahip. Bu oranla dünyanın en kalabalık ülkeleri arasında yer alan ülkede, kadın nüfusu erkek nüfusundan 9 milyon daha fazlalık göstermekte. Nüfusun %77’sinin Ruslar’dan oluştuğu ülkede kalan nüfusu 182 farklı etnik grup oluşturuyor. Ülke nüfusunun %73’ü şehirlerde yaşarken, %27’si kırsal alanlarda yaşıyor. 17,075,400 kilometrekarelik yüzölçümüyle dünyanın en geniş ülkesi olan Rusya, kapsadığı enlemler bakımından dokuz zaman dilimi kullanıyor.

11.5 milyon nüfusu ile dünyanın 6. büyük şehri olarak kabul edilen Moskova’nın başkentliğini yaptığı ülkede para birimi olarak ruble kullanılıyor. Resmi dilin Rusça olduğu Rusya’da, ikinci en çok konuşulan dil Tatarca, üçüncü en çok konuşulan dil ise Ukraynaca. Bunun yanında ülkede 100’den fazla dil ve lehçe de konuşuluyor. Ülkede nüfusun büyük bir bölümü Ortodoks Hristiyan, yaklaşık 20 milyon kadarı Müslüman inancına sahip. Nüfusun geri kalanı ise Yahudilik, Budizm, Şamanizm, Panteizm, Pagan dinlerini benimsemişken bir kısmı herhangi bir dine inanmıyor.

Toprak bakımından dünya ülkeleri arasında birinci sırada yer alan Rusya’da nemli karasal iklim, yarı arktik iklim, yarı kurak iklim gibi farklı iklim tipleri görülüyor. Sochi şehrinde +5 dereceye çıkarken, Yakutia şehrinde hava -61 dereceye ulaşabiliyor.

7 milyon 762 bin 602 kilometrekarelik orman alanıyla dünyanın en büyük orman rezervlerine sahip olan ülke, karbondioksit emme miktarı bakımından Amazon Ormanları’ndan sonra geliyor. Ülkede 40’tan fazla milli park ve 100’den fazla doğa koruma alanı mevcut. Ural Dağları buzultaşı tepelerden oluşan, fazla yüksek olmayan, irili ufaklı tepeleriyle dünyanın en eski sıradağları arasında yer alıyor. Rusya’nın en yüksek noktası ise, Avrupa’nın da 5642 m yüksekliğiyle en yükseği olan Elbrus (El-Iruz) Dağı.

Çok sayıda göle sahip Rusya’nın en büyük tatlı su gölü olan Baykal gölü, 1642 m derinliğiyle dünyanın en derin gölü olarak biliniyor. Rusya’nın Volga Nehri 3690 km uzunluğuyla Avrupa‘nın en uzun nehri unvanına sahip. Dünyanın en büyük bataklığı Vasyuganskoye bataklığı da Rusya’da bulunuyor. En geniş doğal gaz ve petrol kaynaklarına sahip olan ülke, en çok petrol üreten ülkeler arasında yer alıyor.

Polonya Üniversiteleri , Moldova Üniversiteleri, Makedonya Üniversiteleri, Bosna Hersek, Rusya Üniversiteleri öğrenci göndermektedir.

Kurumsal

world-map

FBA Eğitim Danışmanlık Hizmetleri,yeni kurulan bir danışmanlık firması olmakla birlikte takribi 40 yıllık Turizim,Ticaret ve danışmanlık hizmetleri tecrübesi ve 7 yıllık eğitim danışmanlığı tecrübesi ile YERİNDE ve DİLİNDE HİZMET prensipler ile hareket eden, günübirlik değilde uzun vadeli danışmanlık  hizmeti veren Ferit Emin tarafından kurulmuş bir firmadır.

İletişim Bilgileri

FBA EĞİTİM DANIŞMANLIĞI
Ferit Emin / Alparslan Emin
Millet caddesi Turgut Özal Bulvarı
Karagül İş merkezi No: 84 / 269  Kat:6
Fındıkzade-Fatih-İstanbul
Tel: (212) 531 23 79
Gsm 1: 0535 393 64 95
Gsm 2: 0535 835 36 50