Hızlı Erişim +90535 393 6495

Moldova

MOLDOVA CUMHURİYETİ HAKKINDA GENEL BİLGİLER

moldova resimleri  moldova resimleri  moldova resimleri     

Aşağıda Moldova Cumhuriyeti hakkında, yerleşim, coğrafi konumu, yüzölçümü, sınırlar, toprak ve arazi kullanımı, zirve noktaları, iklim, rölyef, doğal kaynakları, nüfus, baş şehirler, din, para birimi, saat dilimleri, internet ve telefon kodu gibi genel bilgiler verilmektedir.

Yerleşim:

 

Doğu Avrupa, Romanya’nın Kuzey-Doğusu

Coğrafi konumu:

45°28’ - 48°28’ Kuzey (350 km) 26°40’ - 30°06’ Doğu (150 km)

Yüzölçümü:

·        

   toplam: 33843 km2, 139. yer

·         Karasal yüzölçüm: 33371 km2

·         sular: 472 km2 (Nehirler: Tuna, Nistru, Prut, Reut;      Göller: Beleu, Bik, Draçele)

Kara sınırları:

·         toplam: 1389 km

·         komşu devletler ile: Romanya - 450 km, Ukrayna - 939 km

·         sahil şeridi: 200 m Güney bölgesinde (Cürcüleşti) Tuna nehrinden geçerek

Arazi kullanımı:

·         tarıma uygun topraklar: % 53

·         tahıl için: % 14

·         otlaklar için: % 13

·         ormanlık: % 9

·         diğer: % 11

 

Zirve noktaları:

·         en alçak noktası: Nistru nehri -2 m

·         en yüksek noktası: Balaneşti Tepesi +430 m

·         Kuzey zirvesi: Naslavça

·         Güney zirvesi: Cürcüleşti

·         Batı zirvesi: Kriva

·         Doğu zirvesi: Palanka

İklim

Soğuk kış (Ocak -4 -7 C°); sıcak yaz (Temmuz +25 +28 C°)

Arazi yapısı

Kuzey’de ve Merkez’de – bayır (Kodru bayırı), Güney’de – kır (Bucak kırı)

Doğal kaynakları

Linyit, fosfatlar, alçıtaşı, işlenebilir toprak

Nüfus

·         genel: 4,5 milyon takribi nüfus

·         yoğunluk: 121,9/km2

Baş şehirler

·         Kişinev, 647 513 [2005]

·         Tiraspol, 159 163

·         Beltsi, 122 778 [2005]

·         Tigina, 97 027 [2004]

·         Rıbnitsa, 53 648 [2004]

Din

·         Hıristianlar — 98%

·         Museviler — 1.5%

·         Baptistlerv.b. — 0.5%

 

Para birimi

1 Leu (MDL) = 100 bani

Saat dilimleri

·         UTC+2

·         Yaz — UTC+3

İnternet alan adı    .md

Telefon kodu       +373

Kültür

Moldova Cumhuriyeti Kültürü, geniş bir kültürel etkinliklerini kapsar: edebiyat, tiyatro, müzik, güzel sanatlar, mimari, sinema, yayıncılık, fotoğraf sanatı, tasarım, sirk, halk sanatı, arşiv ve kütüphaneler, yayımcılık, bilimsel araştırma, kültürel turizmi ve diğerleri.

Yorumlama Sanatı

 

Akademik konser etkinlikleri, üç kurumtarafından verilir:

·         Ulusal Filarmoni "SergeyLunkevich (2 konser salonu, senfoni orkestrası, koro şapel, halk müziği grubu);

·         Organ Salonu;

·         National Palace (Konser organizasyonu ve “Moldova-konser”: halk müziği ve halk oyunları, hafif müzik bantları).

Tiyatrolar

Moldova Cumhuriyeti’nde toplam 22 gösteri kurumu vardır: 18 drama tiyatrosu, bir opera ve bale tiyatrosu, bir etno-folk ve 2 kukla tiyatrosu vardır. 17 tiyatro başkentte ve 5 tiyatro diğer yerlerde bulunmaktadır. En önemli tiyatrolar, yurtdışı festivallerinde başarıyla katılır; yurtta uluslararası festivaller organize eder; Fransa, İtalya, ABD, Rusya, Japonya, Çin, Romanya ve diğer ülkelerde tur alır.

Güzel sanatlar

 

Moldova Cumhuriyeti’nde "Güzel sanatlar" terimi, üç tür içerir:

·         boyama (anıtsal ve şövale)

·         grafik (şövale, kitap, afiş, reklam veya diğer)

·         heykel (plastik "en ronde-bosse", kabartma, yüksek kabartma, perspektif kabartma).

Son yıllarda, Moldova’da "kurmalar", "video-art", "kinetik heykel", "bilgisayar grafikleri", "dövme", "performans" v.b. oluşmaya başlamıştır.

Halk Sanatlarının, zengin çeşit ve türleri vardır. Çoğu, “dekoratif sanatlardır”: seramik, halk halı dokuması, geleneksel kıyafetler, taş ve ahşap çalışması, deri ürünleri, metal işleme, halk oyuncakları v.b.

Sergi salonları: Sergi Merkezi "ConstantinBrâncusi", Moldova Ulusal Sanat Müzesi, özel sergi galerileri.

 

Kültürel Miras

 

Moldova Cumhuriyeti’nde değeri önemli bir kültürel miras korunmuştur: arkeolojik evler, konaklar, kaleler, manastırlar ve kiliseler, anıtsal sanat işleri, anıtlar ve teknik tesisatlar, inşaat zincirleri: meydanlar, sokaklar, mahalleler, köyler ve kent merkezleri veya geleneksel mimarisi ile etnografik alanları.

Ülkenin mobil kültürel mirası, toplam 87 müzeden ibarettir: Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olan 5 müze ve 7 şübe, 66 müze - yerel yönetim organlarına aittir. Bunların fonları; tarihi, ulusal ve evrensel kültür ile ilgili yaklaşık 700.000 adet miras içermektedir.

Moldova Cumhuriyeti arkeolojik mirası, önemli bir tarih için sanat eserleri ile zengindir. Paleolitik döneminden kalma heykel örnekleri bulunmuştur. Eneolitic döneminden kalma „Kukuteni-Tripolie” kültürü seramiği, Moldova Cumhuriyeti çeşitli bölgelerinde tespit edilmiş ve resimlerde bir mitoloji sunarak, tartışılmaz sanatsal yönü vardır.

Gelenekler

 

Moldova Cumhuriyeti, zengin tarihli, çoğunlukla Moldovalı (Romenler) ve Ukraynalılar, Bulgarlar, Gagauzlar, Ruslar, Yahudiler, Çingeneler, Almanlar, Türkler, vb. birçok ulusal azınlıklar tarafından doldurulmuş bir Avrupa ülkesidir. Bu ülkede çokasırlı gelenekler muhafaza edilmiştir.

Farklılıklar olmasına rağmen, buradaki insanların en önemli kalitesi, misafirperverliğidir. Moldova'da her bir misafir büyük sıcaklık ile konaklanır: ev sahibi her zaman bir bardak güzel Moldova şarabı bulur, ev hanımı ise en güzel yemekler yapar. Misafirler, bayramı geçirmek için her evde olan geleneksel bir oda "Kasa Mare"ye davet edilir. Moldova’da bayramlar çok çeşitlidir. Herkes katılabilir. Örneğin, kış tatilleri, evden eve dolaşan ve Yeni Yılın gelmesini sevinçle haberdar eden çocuklar ve yetişkinler tarafından yapılan skeçler ve tebrik “Haitura” ile geçer. Herkes Noel Baba'nın hediye dolu bir kızak ile gelmesini bekliyor. Özellikle çocuklar bu buluşma için hazırlanıyor: farklı kostümler ve maskeler yapıyor, tiyatro sahneleri koyuyor. Aslında, bu dönemdeki geleneksel tarım takvimi bayramları, Hıristiyan bayramı - İsa'nın doğum günü, Noel ile denk gelir. Bir geleneksel bayram „Mărţişorul”, ilkbahar sembolüdür. Mart ayında herkes göğsüne doğanın yeniden doğuşunu ifade eden kırmızı ve beyaz renkli iki örgülü ip takar. Moldova’da bir halk dini bayramı Paskalya, lkbaharda kutlanır. İnsanlar, zengin bir masa için, önceden yiyecek ve şarap, paska ve boyalı yumurta hazırlar. Zamanla, yurtdışında boyalı Paskalya yumurtaları, bir el sanatı haline gelmiştir.

 

Bayram tatillerinde Moldova konukları, bir çeşit kültürel etkinliklere katılabilirler: konser ( "Mărţişor", "Cireşar", "Maria Bieşu davet eder" vb.), tiyatro ( "Biţei" vb.), "Bizim Dilimiz" Bağımsızlık Günü, şehir ve köy günleri kutlama etkinlikleri vb. Meyve günleri, şehir ve köylerde geleneksel fuarlar ile gerçekleştirilir. Bu etkinlikler sırasında yabancı turistler, folkloru ve geleneksel kostümleri yakından tanıyabilir.

Aile geleneklerini hatırlayalım: doğum ve nikah düğünleri, partiler v.b. Bunlar köylerimizde pek çok misafir ve hediyeler ile gerçek sahneler haline dönüşmüş. Kış günlerine özgü, şarkı ve dans müzisyenleri ile köylü gençlerin toplantıları Moldova’da gelenekseldir.

Haklı olarak, Moldova’da herhangi bir misafirin bir arkadaş olduğunu söylüyorlar.

 

Ulusal Mutfak Kültürü

Moldova, verimli ve güneşli bir toprağı, çalışkan bir halkı ile zengin bir ülkedir. Moldova doğası çok cömerttir: üzüm, meyve, sebze, et ve süt ürünleri, tahıllar ile zengindir. Verimli toprak ve geleneksel tarım yetiştiriciliği, ekolojik saf hammadde çeşitlerinin ekimini sağlar.

Moldova mutfağı, bölgesindeki diğer halkların geleneksel mutfağını etkilemiş, aynı zamanda Ukrayna, Bulgaristan, Gagoğuz, Rus mutfaklarından, geçmiş yüzyıllarda da Yunan ve Türk mutfağından öğeler almıştır.

Yerel mutfağın geleneksel yemekleri için kullanılan sebze çeşitlerinin bazıları: domates, acı biber, patlıcan, lahana, fasulye, soğan, sarımsak vb. Sebzeler, salata ve soslarda, pişirilmiş, buharlanmış, tuzlanmış veya salamura şeklinde olarak kullanılır; böylece, gerçek bir yemek sanatı elde edilir. Geleneksel mutfağına mısır ve mısır yemekleri özel bir renk katar: tahıl, çorbalar, gevrek, alkolsüz içecekler vb. En bilinen MAMALİGA’dır - bir mısır unu püresi ve tadı muhteşemdir. MAMALİGA; biftek, peynir, kaymak vb. ile servis edilir.

Moldova mutfağında, özellikle sıcak yemekler ve aperatiflerde, et ürünlerinin özel bir rolü vardır. Popüler Tavuk çorbasıZAMA , borş, güveç, kızartılmış domuz eti ve domuz pastırması, sığır eti köftesi, koyun eti mancası. Birçok et ve balık yemekleri ızgara kömür üzerinde yapılmaktadır. Bu çeşit ürünler genellikle önce sosta bekletilir. Hiçbir geleneksel bayram; sarma, răcitura (Gag.: Paça), tavuk suyunda el yapımı erişte v.b. olmadan geçmez. Moldova bayram masası, buğday unu yemekler ile dekore edilir: kek, börek, tartlar, meyveli, sebzeli ve fındıklı kuru pastalar vb.

Moldova’nın farklı bölümlerinde yerel mutfakları hakimdir: Doğu’da Ukraynalılar, borş tercih eder; Güney’de Bulgarlar, geleneksel bir sos – tavuk mancası, GagoğuzlarGAGAUZ’lar ise, birçok baharatlar ile hazırlanan koyun çorbası ikram eder; Rus topluluklarında mantı popülerdir.

Moldova mutfağının geleneksel içecek çeşitleri şunlardır: meyve kompostosu, meyve suları ve alkollü içkiler: şarap, konyak, brendi, rakı vb.

Moldova’da bağcılık, bir asırlık geleneğidir. Ünlü Moldova şarapları, ülke dışında da bilinir. Onlar, farklı aromalı ve renkli olarak; sek, tatlı veya güçlü çeşitleri olduğu bilinir. Şarap için, Sovignon, Cabernen, Muscat gibi Avrupa üzüm çeşitleri ve de Feteaska, Siyah Rara, Moldova gibi Moldova üzüm çeşitleri kullanılmaktadır. Alkollü içecekler: rakı, brendi ve konyak, geleneksel yöntemler kullanılarak üretilmektedir. Moldova şarap imalathanelerinde şarap tattırımı organize edilir.

Din

Moldova Cumhuriyeti’nde iki dünya dinlerinin temsilcileri yaşamaktadır: Hıristiyanlar ve Yahudiler. Hıristiyanlar, 1800 topluluk; Yahudiler ise, 7 topluluk tarafından temsil edilmektedir. Bu bilgiler, Ortodoks Kilisesi’ne aittir. Ortodoks Hıristiyanlar, ülke nüfusunun yaklaşık %95 kapsamaktadır. Bunlara ait, 1.034 kilise, 36 manastır ve yaklaşık 5000 görevli (papazlar, dyakonlar, Kuretler vb.) ile 7 küçük manastır yerleşimi vardır.

Moldova Ortodoks Kilisesi (Moldova Metropolitanı), tüm Moldova ve ChişinăuMitropolitiGrace VLADİMİR tarafından yönetilir. Kilise; Chisinău, Edineţ ve Briceni, Cahul ve Lăpușna, Dubăsari ve Tiraspol, 4 piskoposluk olarak düzenlenmiştir. Bălţi’de bir papaz yardımcılığı etkinleştirilmiştir.

Dini personel, Chisinau İlahiyat Akademisi içerisinde İlahiyat Seminarı’nda (Chiţcani Manastırı - NoulNeamţ), Kız Ruhani Lisesi’nde (Suruceni Manastırı), Erkek Ruhani Lisesi’nde (“NaştereaDomnului” Manastırı - Zăbriceni) eğitim görmektedir.

Moldova Cumhuriyeti’nde, vicdan özgürlüğü ve din özgürlüğü anayasa (Madde 31) tarafından garanti edilmektedir. Herbir vatandaşın, eğer onun Anayasa ve yürürlükteki Kanun uyarınca ters değilse, özgürce herhangi bir biçimde, ayrı ayrı veya beraber, inancı yayma, özel veya genel olarak inanca girişme hakkı vardır.

 

Tarih

Avrupa’nın ayrılmaz parçası olan Moldova’nın tarihi, sarsıntı ve dramatik olaylar ile zengindir. Karpat-balkanî, merkezî-avrupa ve avro-asia gibi farklı kültürel ve tarihî akışları bölgesinde bulunarak, seneler boyunca protohindavrupa uluslarının, hatta hindavrupalıların da evvelki dallarının çeşitli kültürel adetlerini uyum içinde birleştirmiştir. Zamanla, bunlar, özel ve benzersiz özellikler kazanmıştır.

 

Moldova Cumhuryeti bölgesinde, avrupa genel-insani önemlerinin kapsadığı kültürel-tarihî önemi taşıyan çok sayıda (sekiz bin civarı) tarihî-arkeoloji anıtı bulunmaktadır. Moldova topraklarına çok daha eskiden yerleşilmiştir. Fazla sayıda arkeolojik kalıntıları, insanın bu topraklara yıllar önce (500 bin yıl civarı) yerleştiğini beyan eder.

M.Ö. V-IV. asırlar sınırı, neolitik döneminde, en önemli kültürlerden biri oluşmakta, o zamanlardaki sanaat alanında benzersiz performansları ile anılan Kukuteni-Tripolie.

Geto-daçyalı uygarlığın dönemi, M.Ö. VI-I asırlar arası tarihe geçmektedir, bu da Moldova’nın tüm bölgerinde yaygınlaşmıştır. Daçya halkı, M.Ö. 105. yıldan başlayarak, İmparator Traian'ınDaçya zaferleri sonucu, romanize edilir ve kazananlardan Roma İmparatorluğu'nun dilini ve kültürünü edinir.

Romalı ordularının bu bölgeden geri çekilmesinden sonra (271 yılı, İmparator Aurelian’ın zamanında), ”göçen halklar” (Gotlar, Hunlar, Avarlar, Slavlar) dönemi başlar. Bu da, 1359 yılında moldovalı feodal devlet ile sonuçlanır, bunun da kurucusu I. Bogdan sayılır.

1812 yılında, Bükreş Rus-Türk Barış Antlaşması sonucu olarak, Moldova’nın Doğu kısmı, Prut ve Nistru nehirler arası bulunan Basarabia, Rus İmparatorluğu’na eklenmiş ve 1918 yılına kadar rus valiliği olarak kalmıştır.

 

1918 yılında Basarabia’daki devlet hükümetin yüksek makamı SfatulŢării, devletin Romania ile birleşmesine karar verir, bu durum da 1940 yılına kadar sürer ve, 1939 yılındaki Ribbentrop-Molotov Paktı’nın sonucu olarak, Soviyetler Birliği tarafından eklenmiştir. SSCB’nin Özerk bölgesi olarak, XX. asırın son on yılına kadar devam etmiştir.

Merkez ve Doğu Avrupa ülkelerinde başlayan değişim sayesinde Moldova, 23 Haziran 1990 tarihinde egemenliğini, 27 Ağustos 1991 tarihinde de Devlet Bağımsızlığı’nı kazanmıştır. 2 Mart 1992 tarihinde Moldova Cumhuriyeti, Birleşmiş Milletler üyesi olmuştur.

 Ticaret

Moldova Cumhuriyeti, piyasa ekonomisine geçiş döneminde bulunmaktadır. Son yıllarda teşvik edilen reformlar; ikisektörlü ekonominin oluşturulması, GSYİH (sanayi gayri safi yurtiçi hasıla) oluşturulması için  % 70’den fazla mevcut dönemde katkıda bulunarak özel sektör;  fiyat liberalleşmesi,  pazar için yapıların oluşturulması (ticari bankalar, borsalar, serbest ekonomik bölgeler vb.) gibi olumlu sonuçların elde edilmesini belirlemiştir.

Moldova ekonomik reformlar, uluslararası mali ve ekonomik kuruluşlar tarafından desteklenmektedir. 1992 yılı itibari ile, Moldova; IMF, Dünya Bankası ve EBRD’ye katıldıktan sonra, uluslararası finans kuruluşları tarafından ve Romanya, Rusya, ABD, Almanya, Japonya v.b. ülkeler tarafından fazla yatırım almıştır.

Moldova, bir tarım ve sanayi ülkesidir.Agriculturaşi Industria contribuiecu 37 % la formarea Produsului Intern Brut. Tarım ve sanayi, GSYİH’nın oluşumunda %37 katkıda bulunmaktadır. Ülkenin çalışan nüfusunun %50,8 tarım ile ilgilenmektedir.

Sanayi, tarımsal hammaddelerin işlenmesi üzerine ağırlıklıdır; hatta hafif sanayi, kimya, ağaç işleme, yapı makine ve donanımları tarafından temsil edilir.

Doğal gaz, petrol, ulaşım ve ekipmanlar, Moldova ithalinde galiptir.

Moldova, enerji kaynaklarının büyük bir kısmını ithalat eder. Bugün Cumhuriyet’te desantralizasyon ve enerji kompleksinin özelleştirme süreci sürmektedir.

Şu anda tüccarlara ait toplam sayısının önemli payı:

·         özel sektör: 93,3%;

·         kamu mülkiyeti şirketleri: 3,6%;

·         yabancı sermaye katılımı ile şirketler: 2,7%.

Yatırım ortamı

Şu anda, Hükümet’in öncelikli görevlerinden biri, yatırım çekmek ve yabancı ve yerli yatırımcılar için elverişli bir iş ortamı yaratmaktır.

Moldova Yatırım çekiciliği, Haziran 2001 tarihi itibari ile ülkenin DTÖ ve İstikrar Paktı üyesi olduğundan kaynaklanır. Avrupa Birliği (AB) ile Ortaklık ve İşbirliği Anlaşması imzalanmıştır. Ülke, Genel Tercihler Sistemi (GTS +) aracılığı ile, AB, İsviçre, Japonya v.b. gibi ülkeler ile pyesalara erişim hakkına sahiptir. Böylece, gümrük vergileri olmadan, AB; 7200 ürün gruplarının iç pyesaya ücretsiz erişimini sağlamıştır.

 

Son zamanlar kabul edilen kanunların (Girişimci faaliyet yatırımları Kanunu, Mikrofinans örgütlerine ilişkin Kanun, Elektronik belge ve dijital imzaya ilişkin Kanun, e-ticaret Kanunu,  Kiralamaya ilişkin Kanun) ve ekonomi alanında yeni yasaların tek bir amacı vardır - devletin ekonomik politikasını sağlamak, oluşturmanın ve işletmelerin çalışmasını kolaylaştırmak, yeni yatırımlar teşvik etmek.

Halkına vergi ve gümrük teşvikleri, devlet güvencesi sunan serbest ekonomik bölgeler de sanayi projeler için caziptir. Şu anda, serbest ekonomik bölgelerde yatırım hacmi, 76 milyon amerikan dolarını aşmıştır.Ayrıca, hızmete sunulan “Giurgiulesti” Uluslararası Serbest Deniz Limanı da yatırımcılar için çekicidir.

Yürürlükteki vergi mevzuatı, ödeme yatırımlarına ilişkin şu olanakları sunmaktadır:

·         gelir vergisi;

·         KDV;

·         görev;

·         gümrük ödemesi;

Vergilendirme ve Vergi

Moldova Cumhuriyeti vergi sistemini yöneten ana belge, 24.04.1997 tarihinde onaylanan ve sonradaki yıllarda tamamlanan Vergi Kanunu’dur. Vergi Kanunu sekiz başlık içerir:

Vergi sistemi hakkında genel bilgiler;

1.    Gelir vergisi;

2.   KDV;

3.   Görev;

4.   Vergi İdaresi;

5.   Gayrimenkul vergisi;

6.   Yerel vergiler;

7.   Doğal kaynaklar üzerinde vergi.

 

2005

2006

2007

Kurumlar vergisi (%)

18

15

15

Şahsi gelir vergisi (%)

20

20

15

Sosyal vergi (%)

27

26

25

Moldova’da bazı vergi ve masraflar

Standart KDV oranı: % 20 – Moldova’ya ithal mal ve hizmetlere uygulanan standart ücret.

Sıfır oranı: 0% – Sosyal mal ve hizmet.

Düşük ücretler

·        

    8% — Ekmek, süt ve türevleri

·         5% — Doğal gaz

Doğrudan yabancı yatırım

Yatırım çekimi ve ihracat teşvik stratejisi, ülkenin sanayileşme stratejisi ve Moldova Tarımsal gıda sektörünün kalkınması ile beraber uygulamaktadır. Uygulama ise, kapsamlı bir yaklaşım sağlamakta ve tüm sorunların çözümü için yardımcı olunmaktadır.

Moldova yatırım çekiciliğini artırmak için, şirket kurmakta yatırımcılar için vergi ve gümrük özellikleri önerilmiştir. Böylece, 250 bin Amerikan Doları aşan sosyal bir fon ile işletmeler, 5 yıllık bir süre için % 50 oranında gelir vergisinden muaftır ve 2 milyon Amerikan Doları aşan sermaye ile işletmeler, 3 yıllık bir süre için gelir vergisinden muaftır.

Yatırım mevzuatı

Moldova Cumhuriyeti’nde yatırımlar, Moldova Cumhuriyeti Anayasa’sı tarafından, 81-XV 18.03.2004 sayılı girişimci faaliyete yatırımlar kanunu tarafından, diğer yasa ve yönetmelikler tarafından ve de Moldova Cumhuriyeti’nin üye olduğu uluslararası anlaşmalar tarafından düzenlenmektedir.Moldova Cumhuriyeti’nin taraf olduğu uluslararası anlaşmalardaki hükümleri, mevcut olan Yasa’dan farklı ise, uluslararası anlaşmaların hükümleri uygulanmaktadır.

81-XV 18.03.2004 sayılı Yasa; yararlı-sosyal, eğitimsel, hayırsever, sponsorluk, bilimsel ve dinsel olmak üzere amaçları elde etmek için ticari olmayan kuruluşlar tarafından yapılan yatırımların ilgili ilişkilerini içermemektedir. Bu ilişkiler, Moldova Cumhuriyeti mevzuatı hükümlerine tabidir.

Dünya Ticaret Örgütü

 

2001 yılı itibari ile Moldova Cumhuriyeti, tam hakları ile DTÖ üyesidir. Bu da, ülkenin dış ticaret büyümesi ve üretimde uluslararası standartların uygulanmasına izin vermiştir.DTÖ üyesi olarak Moldova Cumhuriyeti, ticaret ve vergi siyaseti dahil olmak üzere, gümrük birlikleri çalışmaları gibi çeşitli alanlarında  Örgüt’ün hükümlerine bağlı olmalıdır.

Moldova Cumhuriyeti’nin DTÖ çok taraflı müzakerelere katılımı, tercihli ticaret rejimi AB ile müzakereye katılımı, Güney Doğu Avrupa için İstikrar Paktı üye ülkeler ile bölgesel serbest ticaret alanına ve dinamik oluşturmaya ülkenin katılımı, ulusal ihracatın teşvikinde olumlu bir etkisi olacaktır.

Moldova Cumhuriyeti Ticaret rejimi, liberaldir. Şimdiye kadar Moldova Cumhuriyeti; BDT, Doğu Avrupa (Romanya, Hırvatistan, Sırbistan, Makedonya, Bosna-Hersek, Arnavutluk, Bulgaristan) ile serbest ticaret anlaşmaları imzalamıştır; Avrupa Birliği tarafından (GSP +) Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi’nden ve ABD, Japonya gibi ülkelerle ticaret tercihlerinden yararlanmıştır.

Bilim

15 Temmuz 2004 tarihinde Moldova Cumhuriyeti Parlamentosu, bu alanda faaliyet düzenleyen Açık Kanunu "Moldova Cumhuriyeti bilim ve yenilik Kodu"nu onaylamıştır. Bilimsel araştırmalarının desteklenmesi ve onların sürdürülebilmesi, hukuka uygun olarak, Moldova Cumhuriyeti ekonomisinin kalkınması için bir öncelik olarak belirlendi.

Her bir ülkenin artan gelişimi, bilimsel ve yenilikçi teknolojileri hacimi açısından belirlenir. Bu da Moldova Cumhuriyeti için son derece çok önemlidir, çünkü burada ekonomik yaşama katkıda bulunmak için doğal kaynakları hiç yoktur. Bu bağlamda, Cumhuriyet Hükümeti, ülkenin yenilikçi gelişimini sağlamak için mevcut olan tüm kaynakları odaklamayı karar vermiştir.

Bilimin gelişimini teşvik etmek amacı ile, bilimsel araştırma alanı için yıllık yatırım artışına karar verilmiştir (2009 yılı için GSYİH’nin %1; 2003 yılında - %0,17’dir).

Ülkenin sosyal - ekonomik gelişiminin öncelikli yönlerine uygun olarak, bilim ve yenilik alanında faaliyet stratejik yönleri belirlenmiştir:

1. Avrupa Entegrasyonu bağlamında hukuki devletin değiştirilmesi ve Moldova kültürel ve tarihsel mirasın yükseltilmesi;

2.   Devamlı bir gelişim için insan, doğal ve bilgi kaynaklarının kurtarılması;

3.   Biyotıp, eczacılık, sağlık bakımı ve güçlendirilmesi;

4.  Tarımsal Biyoteknoloji, toprak bereketi ve gıda güvenliği;

5.   Nanoteknolojiler, sanayi mühendisliği, yeni ürünler ve malzemeler;

6.   Yenilenebilir kaynakların kullanımı dahil, verimli enerji karmaşığı düzenlenmesi ve enerji güvenliği sağlanması.

Bilim ve İnovasyon Kanunu, Moldova Cumhuriyeti Bilim Akademisi’nin bilim organizasyonu ve yönetimi sistemindeki rolünü kökten değiştirmiştir. Moldova Bilim Akademisi, bilim ve yenilik alanında ilgi çekici bir kuruluş, bilimsel ve yenilikçilik faaliyetlerin yetkili koordinatörü, ülkenin yüksek bilimsel forumu, Moldova Cumhuriyeti hükümetinin bilimsel uzmanı olmuştur.

Bilim Akademisi’nin altı bilimsel çalışma bölümleri:

·         Matematiksel Bilimler ve İktisat Bölümü;

·         Biyoloji Kimyasal ve Ecoloji Bilimler Bölümü;

·         Fizik ve Mühendislik Bilimler Bölümü;

·         Tıbbi Bilimler Bölümü;

·         Tarım Bilimleri Bölümü;

·         İnsan ve Sanat Bilimleri Bölümü;

Bilim Akademisi, bilimsel profiline uygun, bilim ve yenilik alanında 38 bilimsel kuruluşların çalışmalarını ve 10 yüksek öğretim kurumlarının bilimsel alt dallarını koordine eder.

Bilim Akademisi’nin temel amacı, üç öncelikli konuları ele almaktır:

·        Dünya çapında bilimsel sonuçları almak;

·        Ülke yönetiminin en önemli kararlarının araştırma ve uzmanlık sağlamak;

·         Nüfusun yaşam seviyesini sağlayacak üst teknolojiler yaratmak.

Bilim Akademisi Yönetimi, yeni bilimleri elde etme değerli bir kaynağı olan temel araştırmaların geliştirme öncelik tanıyarak, bilim ve yenilik alanlarında odaklı kuruluşların çalışmasını ve kendi ulusal ekonomisini uygulamak amacı ile yeni teknolojileri yönlendirir.

Bugün bu eserler, 14 devlet programı ve biyotıp, eczacılık, nanoteknoloji ve yeni malzemeler elde etme, verimli toprağı koruma ve gıda güvenliği, yeni çeşit tarım ürünü yaratma ve bitki koruma, yeni alternatif enerji kaynakları geliştirme v.b. gibi alanlardaki 34 teknoloji transfer projesi üzerinde yoğunlaşmıştır.

Tüm bu alanlardaki araştırmalar, önemli finansal kaynakları yurtdışından olarak, kısmen ABD, AB, BDT, Romanya ve diğer ülkelerdeki araştırmacılar ile birlikte yürütülmektedir.

Moldova Bilim Akademisi faaliyetlerinin öncelikli yönlerinden biri, Moldova küresel bilim adamlarının izolasyon durumunu aşmasıdır. Moldova’nın Tek Avrupa bilim oluşturma sürecine katılımı, ülkenin bilimsel potansiyelini dengelemesine ve AB'nin karşılıklı yararlı bilimsel topluluğun dinamik değişimine yardımcı olmuştur.

2000 yılında Sivil Araştırma ve Geliştirme Amerikan Fonu ile İşbirliği Anlaşması'nın (CRDF, ABD) imzalanması, ülkenin bilim hayatında üretilen büyük bir olaydır.

 Turizm

Moldova Cumhuriyeti, her ne kadar küçük bir alana sahip olsa da, her şeyden önce, bölge jeomorfolojik yönünden – çeşitli peyzaj rezervasyonları veya Avrupa ve dünya değerinde eşsiz doğa manzaraları ve jeolojik anıtlar ile önemli turizm potansiyeline sahiptir. Son on yılda Moldova Cumhuriyeti turizmin; kırsal, şarap, kültürel, sağlık ve güzellik olarak öncelikli çeşitleri vardır.

Kırsal turizm

Moldova'nın tarım toplulukları ve doğası güzel olan köyleri, doğanın koynunda dinlenmek isteyen turistler için çeşitli hizmetler sağlayabilir:

Köy tipi geleneksel evlerde konaklama;

Kırsal faaliyetlerine ve meşguliyetine istihdam imkanı;

Kırsal folkloru, eğelenceler ve adetler ile aşinalık;

Bu yöredeki uygulanan el sanatları ile aşinalık ve talep edenlerin el sanatları prosedürüne katılma imkanı;

El sanatları ürünlerinin satış imkanı.

Şarap turizmi

Moldova'nın üzüm bağları, kırsal sektörün önemli bir konumudur. Yüzyıllardır Moldova'da üzüm ekimi ve şarap üretimi, zengin bir gelenek olarak oluşmuştur. Şu anda, ülkede 142 şarap fabrikası çalışır; 23 tanesinin koşulları, ziyaretçi ağırlamak için tasarlanmıştır. Burada turistler, şarap üretim ve şişelenme teknolojisi ile tanışabilir, tabii ki de hazır ürünün tadına bakabilirler. Ülkede üretilen şaraplar, kendi kalitesi ile uluslararası üne sahiptir.

Moldova’da üzüm ekimi, en eski mesleklerden biridir. Moldova’nın üzüm bağlarından değerli şifalı ve diyet kaliteli zengin çeşitli sofralık üzüm ve en seçkin tatları ile doğal şaraplar elde edilir. Herbir gelen ziyaretçi, Chardonnay, Pinot, Riesling, Cabernet, Aligote gibi Avrupa çeşitlerinden şarapların yanı sıra, Siyah Rara, Fetească, Plăvai gibi yerel kaliteli şarapları da takdir edebilir. Bu şaraplar isimleri, ya üzüm çeşitleri, ya da ülkenin haritadaki ünlü şarap imalathaneleri adını taşımaktadır: Purcari, Cricova, Ciumai, Romaneşti, Cojuşna, MileştiiMici. Moldova şarapları; kraliyet masaları, lüks salonlar ve sergilerde takdir edilen ve dünyada tanınan şarap olarak bilinir.

Cricova’da dünyanın en büyük şarap mahzeninde, gerçek bir yeraltı şehri sokaklarında yürüyüşü yapılabilir. Mahzenin toplam uzunluğu 100 km üzerindedir. Burada 3.000.000 dekalitre üzerinde en etkileyici şarap koleksiyonları ve geniş tatma odası bulunmaktadır. Buradaki şarap üreticilerine göre, "Kalite bir gelenektir". Moldova’da Cricova şarap mahzeni’ne gitmeyen turist azdır. Moldova şarap imalathanelerinin her birinde turistler, nezaket ve misafirperverlik ile karşılanır. Böylece, herkes için ona uygun şarabı seçmek için değerlendirme fırsatı vardır. Moldova’da tekrarlanan şarap yoktur. Örneğin, yıllar boyunca MileştiiMici şarapları, yaklaşık 50 km uzunluğunda yeraltı taş konutlarında müthiş bir tat kazanırlar.

Cojuşna’da, bilenler bir Moldova halk dansının hassasiyetini ve dinamizmini anımsatan şarapları keşfedecektir.

Bu Tanrı şaraplarının gizemlerini öğrenmeyi isteyenler için Purcari veya Ciumai’da şarap tatmaları, gerçek bir Dernek oturumuna dönüşmektedir. Moldova’da unutulmaz bir tadı olan sert bir içkiye “konyak” denir. Bu içki, ta ki sabah çiğ tazelik kokusu, doğanın saflığı, kehribar parıltısı ve müthiş bir lezzet elde edilene kadar meşe fıçılarında bir süre bekletilir. Chişinau, Călăraşi, Bardar, Bălţi, Tiraspol veya Moldova’nın diğer şarap imalathanelerindeki konyak, Moldova şarapçıların becerisini onaylar. Şarap yolu, Moldova - dünya haritasında bir üzüm salkımını anımsatan tek ülkeyi daha iyi tanımak için yardımcı olacaktır!

Şarap fabrikaları, “Moldova Cumhuriyeti’ne Şarap Yolu” turistik rotasının bir parçası olarak, ülkemizi ziyaret etmek için önemli bir motivasyondur. Onlar, en iyi yerel turizmin teşvik aracıdır.

Kültür turizmi

Moldova Cumhuriyeti, turizm için önem taşıyan zengin bir kültürel mirasa sahiptir. Turistik devresine dahil olabilecek anıtlardan toplam 140 kültürel miras tespit edilmiştir. En ilk anıtlar, Geto-Dacia ve Roma surlarıdır.

Ortaçağ kale kalıntıları, çeşitli arkeolojik zincirleri, öncelikle Eski Orhei, mağara manastırları, konaklar ve köylü ev kalıntıları, turistler için dikkat çekicidir. Turistlerin ilgisini çekebilecek XIX. ve XX. yüzyılların iç mimari anıtların örneklerinin başkentte etkileyici bir sayısı vardır.

Moldova Cumhuriyeti’nde, sahip olduğu zengin koleksiyonu ile 87 müze falaiyet görmektedir. Buna ek olarak, çoğu özel mimarisi olan binalarda bulunmaktadır.

Ulusal turistik ürünün bir çekici noktası, ülkenin farklı bölgelerinde kültürlerin çeşitliğidir. Böylece Moldova Cumhuriyeti; gelenek, konuşulan dil, folklor, mutfak vb. milletler ve kültürler karışımını temsil eder. Ülkede belirli bölgesel gelenek ve kökenlerini yansıtan 880 üzerinde halk grupları vardır.

Sağlık turizmi

Moldova Cumhuriyeti Spa tesisleri, uluslar arası turistik Spanın bir parçasıdır.

Bu amaçla en ilgi görenler: “Bucuria-sind” - VadulluiVodă, “Codru” - Hîrjauca, Călăraşi ve özellikle “Nufărulalb” - Cahul.

 

 
Polonya Üniversiteleri , Moldova Üniversiteleri, Makedonya Üniversiteleri, Bosna Hersek, Rusya Üniversiteleri öğrenci göndermektedir.

Kurumsal

world-map

FBA Eğitim Danışmanlık Hizmetleri,yeni kurulan bir danışmanlık firması olmakla birlikte takribi 40 yıllık Turizim,Ticaret ve danışmanlık hizmetleri tecrübesi ve 7 yıllık eğitim danışmanlığı tecrübesi ile YERİNDE ve DİLİNDE HİZMET prensipler ile hareket eden, günübirlik değilde uzun vadeli danışmanlık  hizmeti veren Ferit Emin tarafından kurulmuş bir firmadır.

İletişim Bilgileri

FBA EĞİTİM DANIŞMANLIĞI
Ferit Emin / Alparslan Emin
Millet caddesi Turgut Özal Bulvarı
Karagül İş merkezi No: 84 / 269  Kat:6
Fındıkzade-Fatih-İstanbul
Tel: (212) 531 23 79
Gsm 1: 0535 393 64 95
Gsm 2: 0535 835 36 50